co že to je??

10. března 2012 v 10:55 |  Kosmetika
aceton
rozpouští lepidlo, které se používá pro umělé nehty. často je obsažený v odlakovačích.
aloe vera
gel získávaný z listů rostliny aloe vera. používá se jako zklidňující a hydratační složka kosmetických přípravků. změkčuje kůži a má zklidňující, hojivý účinek.
aromatické oleje
přírodní rostlinné oleje, které působí na čich, při kontaktu s kůží a při masírování. vyvolávají také pocit pohody, protože jednou z jejich vlastností je stimulace smyslů.
bisabolol
hlavní složka heřmánku. má mimo jiné protizánětlivé účinky.
čísla CI
zkratka pro "index barev". jelikož barviva mají v kosmetickém průmyslu velmi komplikované názvy, byla dohodnuta zkratka, která bude srozumitelná na mezinárodní úrovni. německý zákon o barvivech obsahuje v příloze seznam všech povolených barviv. ty jsou považovány za bezpečné a tolerované pro každé konkrétní použití.
čištění
základ pro dobře pěstěnou, nádhernou pleť a správný základ pro perfektní make-up. pro zářivou pleť se musí z pleti odstranit zbytky make-upu, prach, odumřelé buňky a mastek. poté bude v optimálním stavu pro péči a líčení!
dermatologicky testováno
výrobky, někdy ředěné, jsou testovány po dobu několika dnů na dobrovolnících. Dermatolog každý den pleť prohlédne, aby zjistil, jestli na ní nejsou známky negativních změn. výrobky jsou ale v zásadě díky přesné kontrole a přesnému dávkování složek velmi bezpečné. pokud tento test proběhl bez jakýchkoli problémů, znamená to, že lze použít výraz "dermatologicky testováno".
emulgátor
brání tomu, aby se emulze okamžitě znovu rozdělily na vodu a olej, a proto jsou klíčovými složkami mnoha krémů.
emulze
obsahuje vodu a oleje a je to stálá, tekutá směs. velmi rychle vstupuje do pleti a zanechává na ní ochrannou vrstvičku. to napomáhá hydrataci vnějších vrstev pleti.
exfoliace
exfolianty obsahují drobounké, hladké přirodní nebo syntetické granulky, které fungují jako peelingové částice. vyskytují se ve formě krémů, emulzí, gelů nebo masek.
GMP (good manufacturing practice, správné výrobní postupy)
kosmetický zákon říká, že při výrobě kosmetiky se musí dodržovat zásady správných výrobních postupů. nejdůležitějšími aspekty je zde zachování hygieny a vysledovatelnost výrobků. to znamená, že výrobní zařízení jsou velmi čistá a všechno podléhá velmi přísným kontrolám.
glycerin
klasika mezi zvlhčujícími přípravky. zajišťuje hromadění vlhkosti v pleti a zároveň ji chrání před vysoušením a udržuje ji zdravou a pružnou.
hydratační činidla
tyto látky obnovují obsah tuků a vlhkosti v kůži, k jejichž ztrátě (například) došlo v důsledku mytí nebo působení okolních procesů, jako je klimatizace nebo nízké teploty.
jojobový olej
tekutý, tepelně odolný vosk, bohatý na vitamin e a minerály. připomíná tuky v pleti a vyrovnává obsah tuků a vlhkosti v pleti, čímž ji chrání a vyživuje. jelikož má tento olej na pleť velmi příznivé účinky, používá se v kosmetice ve velké míře.
jogurt
pokud budeme věřit legendě, věděla už egyptská královna Kleopatra, že koupel v teplém mléce hýčká pleť a zkrášluje ji. tajemství mléčných výrobků: vitaminy a a e regenerují pokožku a mléčný tuk má zklidňující účinky. mléčné enzymy stimulují tvorbu buněk a vzniklá kyselina mléčná dávkuje vlhkost.
pro zajištění vynikající péče o ruce a nehty jsou od značky essence k dostání následující přípravky: péče o ruce a nohy, osvěžující a intenzivně zvlhčující ovocný krém na ruce fresh'n se zvlhčujícími složkami na bázi jogurtu.
keratin
přírodní protein v kůži a ve vlasech. v šamponech nebo výrobcích péče o pleť se používá hlavně k zesílení vlasů.
korektory
kryjí kruhy pod očima, odstraňují vady na kráse a dodávají ti porcelánový odstín pleti.Stejně jako u make-upu a pudru rozlišujeme také krycí a zvýrazňující výrobky. zatímco malé nečistoty, začervenalá místa na kůži nebo malé pigmentové skvrny je možné zakrýt pomocí krycích odstínů, rozjasňující přípravky rozzáří dokonce i unavené oči. Tip: vyber si spíše světlejší než tmavší odstín. nanes korektor a opatrně ho prstem rozetři směrem ven, jinak budeš za chvíli vypadat, jako kdybys byla natřená. Ujisti se, že se oční krém nebo pleťový krém, které sis předtím nanesla na obličej, už vstřebaly.
kvalita
velmi důležitý aspekt: kvalita musí být správná. v případě kosmetických přípravků existuje mnoho aspektů, které se berou v úvahu: výrobek musí vypadat dobře, vonět příjemně, musí být příjemný na dotyk, musí se snadno odstraňovat a používat a musí být také dobře snášen. perfektní musí být i barevný efekt, musí vydržet pokud možno co nejdéle a zůstat ve výborném stavu. správné musí být ale i "vnitřní hodnoty": výrobky procházejí řadou chemických/fyzikálních testů od jednotlivých obsažených látek až po hotový balený výrobek, aby byla garantována trvalá kvalita.
kyselina salicylová
změkčuje kůži a působí jako dezinfekční prostředek. přidává se například do masky na nohy essence a používá se ke změkčení poněkud tvrdší kůže na chodidlech. v náplastech proti akné bye-bye pomáhá i proti akné.
kyselina hyaluronová
Název INCI zní: "SODIUM HYALURONATE". Silná a mocná zvlhčující složka pro podporu hydratace pleti. Jejím úkolem je zvlhčovat pleť a ošetřovat a vyhlazovat vrásky.
kyselina linoleová
nachází se ve všech rostlinných olejích. chrání kůži a vyvažuje hladinu vlhkosti.
mastek: základ pudru
mastek, který je minerálního původu, má jemné a křehké složení, přidává se například do očních stínů, a tak zajišťuje, že se výrobek příjemně nanáší a pleť ho toleruje. na bázi mastku se vyrábí dokonce i dětský zásyp.
mentol
osvěžující látka, která také stimuluje krevní oběh. poprvé byla objevena v mátě peprné. v našem přípravku na zvětšení objemu rtů volume up! zlepšuje proudění krve do rtů a díky tomu rty vypadají plnější.
mastné kyseliny
tělo si nemůže vyrobit esenciální nenasycené mastné kyseliny samo, ale jejich přísun je zajištěn v potravinách (v rostlinných olejích, tucích nebo v rybách). jejich nedostatek může způsobit suchou pleť nebo našedlé, lámavé vlasy a nehty.
oxidace
reakce s kyslíkem, která se využívá například při odbarvování vlasů - nebo v případě nehtů, tj. v našich bělicích tabletách.
ovocné kyseliny
zahrnují jablko, hroznové víno nebo citron a odstraňují staré šupinky kůže, aby pleť byla znovu hladká a svěží. také redukují pigmentové skvrny a vrásky.
parfém
souhrnný výraz pro vůně (viz výše výraz vůně).
péče o řasy
pro maximální péči o řasy existují speciální kosmetické přípravky, jako je balzám nebo krémy, které tvým řasám dodávají více lesku a pružnosti. a navíc: tvé řasy se přestanou lámat a budou delší a krásnější!
přípravek na zpevnění nehtů
někdy se nehty začnou třepit, lámat a slábnout. přípravek na zpevnění nehtů pomůže zpevnit a zesílit nehtové lůžko. neměl by se ale používat déle než 2-3 týdny, jinak bude nehet příliš pevný a nebude pružný.
péče o nehty
ruce jsou vizitkou člověka. je jedno, jak dokonalý make-up máš - jestliže nemáš upravené ruce, je celkový dojem ztracen. základem pro krásné nehty je důkladné a pravidelné čištění a péče o nehty a nehtovou kůžičku - vždy podle typu nehtu. stejně jako u pleti i tady přicházejí do hry různé požadavky. značka essence nabízí celou řadu výrobků, které se o tyto speciální požadavky postarají.
polymer
polymerizace, jak se jí říká, hraje důležitou roli v procesu tuhnutí laků na nehty. polymery následně tvoří tvrdou vrstvu laku.
pocket beauty
připravena na cestu! s přípravky essence pocket beauty patří nákladné plánování a přelévání nejdůležitějích kosmetických přípravků už do minulosti. speciální vybrané výrobky (které jsou vzájemně dokonale sladěné) jsou malé a praktické na cesty nebo pro tvou kabelku. ale zároveň jsou praktické i pro použití doma!
PAO
zkratka "period after opening" (doba po otevření) udává životnost otevřených kosmetických přípravků. najdeš je na všech kosmetických výrobcích od března 2005. symbolem je kelímek s otevřeným víčkem. v něm nebo vedle něj je minimální počet měsíců, kdy se otevřený výrobek může používat.
pigmenty
malé, barevné částice, které se používají v pudrech, rtěnkách, očních stínech, lacích na nehty a v řasenkách. vytvářejí velmi rozdílné barvy a odraz světla.
podklad
perfektní podklad je nejlepším základem pro jakékoli nalíčení. díky němu drží lépe make-up nebo oční stíny a díky němu vydrží i déle.
retinol/retinylpalmitát
vitamin a: jako antioxidant a čisticí látka pomáhá kůži zůstat v dobré kondici. vitamin a je vitamin rozpustný v tucích a pracuje v nepatrných množstvích!
rozpouštědla
patří sem "ethylacetát", "butylacetát", "isopropylalkohol" nebo "aceton" a tvoří základ laků na nehty nebo odlakovačů nehtů. v důsledku rychlého odpařování lak na nehty pěkně a rychle zasychá a následně se při odlakování odstraňuje z nehtu, aniž po sobě zanechává nějaké zbytky.
slunečnicový olej
pleť je zapotřebí pravidelně čistit, aby se odstranily nečistoty, maz a baktérie. Pleť ale po většině čištění potřebuje ošetřit hydratačními přípravky, protože čištění - hlavně pokud se dělá příliš často - vysušuje pleť a trochu zeslabuje ochrannou vrstvu kůže.
smíšená pleť
jejím znakem je mastné čelo, nos a brada (T-zóna), zatímco tváře jsou spíše suché.
sluneční ochrana
to, jak kůže reaguje na sluneční světlo, je u jednotlivých lidí velmi rozdílné. intezita a délka opalování a použitá sluneční ochrana se proto budou muset zkoordinovat s příslušným typem kůže:
typ kůže I
charakterizován značně světlou kůží s pihami, modrýma očima a rezavými vlasy. na vrcholu léta se tento typ kůže při pobytu na slunci přes poledne spálí po 5-10 minutách. nikdy nezhnědne.
typ kůže II
charakterizován blonďatými vlasy, šedýma, modrýma nebo zelenýma očima. i když tento typ kůže zrudne po 10-20 minutách, pokud není zvyklý na slunce, časem mírně zhnědne.
typ kůže III
charakterizován tmavými blond vlasy, šedýma nebo hnědými očima. tento typ kůže může na slunci zůstat bez zhnědnutí předím, než se spálí, 20-30 minut. po opakovaném pobytu na slunci postupně zhnědne.
typ kůže IV
díky svému lehce hnědému odstínu se této kůži daří ve větší míře předcházet spálení. tento typ kůže se většinou vyskytuje s tmavými vlasy a hnědými očima. pokud kůže není zvyklá na slunce, zčervená nejdříve po 40 minutách.
výběr UV faktoru závisí také na intenzitě slunečního záření: v blízkosti rovníku nebo na horách bude slunce svítit intenzivněji a na vodě nebo na sněhu je riziko spálení vyšší díky odrazu. v zásadě platí toto: lepší je používat vyšší faktor sluneční ochrany - nebudeš méně opálená, v nejhorším případě to bude jen trvat déle... ale tvoje opálení vydrží déle, a i když budeš stará, budeš mít stále nádhernou kůži! další velmi důležitý bod: vždy používej dostatek ochranných přípravků a jejich nanášení opakuj. pokud je nepoužiješ dostatečně, nebudeš dostatečně chráněná. a navíc před sluněním by ses měla vždy dobře natřít krémem. navzdory všemu nezapomeň: nevystavuj se extrémnímu slunečnímu světlu příliš dlouho, to by poškodilo každou kůži - neriskuj spálení. malé děti a kojenci by neměli být nikdy na slunci, ale měli by nosit lehké ochranné oblečení.
silikony: souhrnný výraz
existují velmi lehké, nebo dokonce těkavé a hořlavé silikony, které například zajišťují, že podklad očních stínů pěkně a rychle zaschne. existují ale i silikony s dlouhými řetězci, díky nimž je kůže vláčná, a zajišťují, že se výrobek nanáší dobře a rychle.
typy pleti
základní znaky a charakter pleti člověka jsou vrozené. jak stárneme, může se náš typ pleti měnit. mění se i požadavky pleti na péči a hydrataci, a to v průběhu roku, když zima přechází v léto. obecně rozlišujeme čtyři typy pleti, z nichž každý typ má různé vlastnosti:
(vzácná) "normální" pleť: růžová pleť s malými póry, není příliš suchá, ani příliš mastná, není citlivá.
mastná "lesklá" pleť: produkuje příliš mnoho mazu (sebum), a proto se leskne a má mastný vzhled a rozšířené póry. je náchylná ke vzniku akné. vypadá velmi silně a oběh je nedostatečný, protože šupinky kůže nejsou odstraňovány tak rychle, jak je běžné.
(častá) "suchá" pleť: má jemné póry a je slabá. je náchylná k tvorbě vrásek; také se rychle loupe a napíná, protože obsahuje příliš málo tuku a vlhkosti. vlhkost není vázána dostatečně. mezi její další znaky patří rozšířené žilky na tvářích (kuporóza), sotva viditelné póry a absence akné. kromě toho má jenom tenkou hydrolipidovou vrstvu (kyselý plášť), což má negativní dopad na funkci ochranné bariéry.
"smíšená" pleť: obsahuje mastnou a suchou a/nebo normální část. tzv. "T"-zóna (čelo, nos a brada) je převážně mastná (rozšířené póry a sklon k akné). suchá pleť (jemné póry se sklonem k šupinatění) se často nachází na spáncích, kolem očí a na tvářích.
pleť se dále dělí podle citlivosti na světlo (viz "sluneční ochrana").
triglycerid kyseliny kaprilové / kaprinové
zvlhčující a zklidňující přísada. má také emulgační účinky, a napomáhá tak k účinnému spojování mastných složek rozpustných ve vodě ve výrobku.
třpytivé výrobky
výrobky s třpytivým efektem obsahují většinou slídu. ta je minerálního původu a fantastický efekt má její charakteristický křišťálový třpyt.
tokoferylacetát
vitamin E - derivát. vstupuje do kůže přes zrohovatělou vrstvu, kde se transformuje na tokoferol (vitamin e). zlepšuje obsah vlhkosti v kůži a předchází změnám kůže v důsledku UV záření. vitamin rozpustný v tucích.
t-zóna
t-zóna je typická známka smíšené pleti. jejím znakem jsou mastné a suché/normální zóny. mastné zóny (rozšířené póry, sklon k akné) se vyskytují hlavně na čele, nose a bradě, zatímco místa na spáncích, kolem očí a na tvářích jsou spíše suchá (s jemnými póry a se sklonem k šupinatění).
vitamin c
velmi silný antioxidant, který podporuje produkci kolagenu v kůži. vitamin C se nachází v celé řadě výrobků péče o pleť.
vitamin e
chrání před volnými radikály a zlepšuje kvalitu kůže. podporuje i proudění krve do kůže. vhodný pro nemastnou, suchou pleť.
vrchní vrstva
vrchní vrstva je výraz používaný pro označení výrobků, které utěsňují předcházející fáze. vedle péče o nehty existují i výrobky, díky nimž se rtěnka stává neslíbatelnou nebo řasenka odolnou proti rozmazání a vodě. essence nabízí i vrchní vrstvu pro rty fix it a vrchní voděodolnou vrstvu fix it pro řasenku.
včelí vosk
sbírá se z medových plástů a díky svým vyhlazujícím a promašťujícím účinkům je obsažený v make-upu a krémových očních stínech. ve rtěnkách zajišťuje intenzivní a hladké nanášení, protože při tělesné teplotě měkne.
vůně
v seznamu složek jsou shrnuty pod výrazem "parfém". právě tyto látky dodávají výrobku příjemnou vůni. obvykle pocházejí z rostlinných zdrojů, jako jsou květy a ovoce. může se stát, že některou vůni nebudeš snášet a z tohoto důvodu, je na etiketě uvedeno konkrétně 26 položek, např. "Limonene". Ale obecně miluje parfémované výrobky každý!
vlněný vosk
také známý jako lanolin. je to základ krémů, který pomáhá hojit rány a má zklidňující účinky. nicméně i tady stejně jako u většiny jiných látek jsou lidé, kteří jsou na vlněný vosk alergičtí.
voděodolná (waterproof)
díky voděodolné řasence jsou tvé řasy ještě neodolatelnější: nezapůsobí na ni ani voda, ani slzy. pokud se ale chceš vyhnout stresu a silnému drhnutí, nezapomeň, že voděodolnou řasenku odstraníš jen se speciálním odličovačem. a musíš také rozlišovat mezi tímto výrazem a výrazem "water-resistant", který znamená, že make-up je schopný odolat pouze několika stříknutím vody. skutečně odolné proti slzám jsou tedy jen přípravky označené jako "waterproof".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama